• 13 Mayıs

  BelSis-CAD eğitimleri tamamlandı

 • Detaylar

  Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında çalışmakta olan personelimize, Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bilgisayar Destekli Haritalama iş ve işlemlerinde kullanılmakta olan BelSis-CAD program eğitimini 19-25 Nisan tarihleri arasında örgün öğretim, 6-9 Mayıs tarihleri arasında uzaktan eğitim (sanal sınıf) uygulaması ile gerçekleştirmiştir.

  Kursiyerlere BelSis-CAD programı ile ilgili; masaüstü GIS yazılımı, harita modülü, planlama modülü, imar modülü ve e-Devlet modülü eğitimleri verilmiştir.

  Örgün ve uzaktan eğitim sırasında eğitim içerikleri dijitalleştirilerek http://uzaktanegitimcsb.gov.tr adresine yüklenmiş olup, 20 Mayıs 2019 tarihinden itibaren Bakanlığımız personelinin erişimine sunulacaktır.

 • 02 Mayıs

  Coğrafi Bilgi Sistemleri (BelSİS-CAD) Eğitimi

 • Detaylar

  Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanım kapasitesinin geliştirilmesi ve yürütülen uygulamaların yaygınlaştırılması kapsamında, Bakanlığımız Uzaktan Eğitim Portal’ı üzerinden “Coğrafi Bilgi Sistemleri (BelSİS)” Eğitimi 06-09 Mayıs 2019 tarihleri arasında 8 grup halinde gerçekleştirilecektir.

  Kursiyerlerin hangi grupta yer aldıkları EK1 de belirtilmiş olup, alınan Makam Olur’u gereği gruplar arasında değişim kesinlikle yapılmayacaktır.

  Uzaktan eğitime erişim http://uzaktanegitimcsb.gov.tr web adresinden sağlanacak olup, kursiyerler Ek1 de belirtilen gün ve saatte uygulama içerisinde yer alan SANAL SINIF bölümünde hazır bulunmaları gerekmektedir.

  Kursiyerlerin uygulamaya http://uzaktanegitimcsb.gov.tr internet adresinden erişim sağlayabilmeleri için Bakanlığımız İnsan Kaynakları Uygulaması olan http://pbs.csb.gov.tr  adresindeki eposta, cep telefonu1 bilgilerinin güncel olması zorunludur. Kursiyerler http://pbs.csb.gov.tr  internet adresindeki bilgilerini 03.05.2019 saat 12.00 a kadar güncellemeleri gerekmektedir.  

 • 21 Kasım

  ÇEVRE GÖREVLİSİ EĞİTİMİ BAŞVURULARI HAKKINDA

 • Detaylar

  21 Kasım 2018

  • 21 Kasım 2018 ile 30 Kasım 2018 tarihleri arasında Çevre Görevlisi Eğitimi başvuruları alınacaktır. Eğitime başlangıç tarihleri başvuruların alınmasını müteakiben e-posta ile bildirilecektir.
  • Bu eğitime; Üniversitelerin Çevre Mühendisliği Bölümü Mezunları ile Çevre Görevlisi Belgesi olup, süresi içerisinde belgesini vize ettirmeyen Çevre Mühendisi bölümü mezunu Çevre Görevlileri, mevcut belgeleri geçersiz sayıldığından, bu eğitime başvuru yaparak yeniden Çevre Görevlisi Belgesi almaya hak kazanacaklardır.
  • Adaylar, online uzaktan eğitim portalı (http://uzaktanegitimcsb.gov.tr) üzerinden başvuru yapacaklar ve gruplar halinde eğitime alınacaktır.
  • Eğitim süresi 7 (yedi) takvim günü ile sınırlanacaktır. Bu süre sonunda adaylar için online uzaktan eğitim portalı kapatılacaktır. Hiçbir şekilde ilave süre uzatımı yapılmayacaktır. Adaylar belirtilen tarih aralığında portala giriş yaparak eğitimi tamamlamak zorundadır. Bu süre içerisinde eğitimi tamamlamayan adaylar eğitim haklarını kaybetmiş sayılacaktır.
  • Eğitimi tamamlayan adaylara elektronik olarak sertifika (e-sertifika) düzenlenecektir. Sertifika alan adaylar en geç bir yıl içerisinde https://ecbs.cevre.gov.tr  adresinden Çevre Görevlisi Başvurusu yapacaklardır. Başvuruların nasıl yapılacağına ilişkin ekran  görüntülerine ulaşmak için tıklayınız.
  • “Çevre Görevlisi Adayı Uzaktan Eğitim Ücreti” 150 TL olup, adaylar Eğitim Ücretini, önce http://uzaktanegitimcsb.gov.tr adresinden (yani online uzaktan eğitim portalından) “kaydol” butonuna tıklayarak kayıt yaptırıp bilgilerini yükledikten sonra sistemin vereceği referans numarası ile Türkiye Halk Bankası A.Ş.’ de açılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hesabına yatıracaklardır. Ödenen ücret Halk Bankasından otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Sisteme ayrıca bir dekont yüklenmeyecektir.
  • Eğitim Ücretini yatırmadan başvurunuz tamamlanmış sayılmayacaktır.
  • Eğitim başvurusu için e-devletten alınacak mezuniyet belgesi/diploma yeterli olacaktır. -Eğitim için başvuruda istenilen bilgilerin eksiksiz şekilde doldurulması gerekmektedir. Eğitim ile ilgili her türlü bilgilendirme (başvuru onay-red, eğitime başlama tarihleri vb.) adaylar tarafından başvuru sırasında verilen e-posta adreslerine yapılacaktır.
  • Eğitim portalı üzerinden hatalı başvuru yapanların yatırdıkları ücretin iadesi yapılmayacaktır.
  • Uzaktan eğitim başvurusu için E-imza/Mobil imzaya gerek yoktur.
  • Eğitimi tamamlayarak sertifikasını alan adaylar,  çevre görevlisi belgesi başvurusu yapmak için Eğitimi aldıkları grubun eğitimi tamamlamasına müteakip, Entegre Çevre Bilgi Sistemi (EÇBS) üzerinden e-devlet şifreleri ile giriş yaparak başvuru yapacaklardır.
  •  

   İletişim için;

  Adı-Soyadı E-Posta Adresi
  Nejat AYDIN nejat.aydin@csb.gov.tr
  Zeynep Çağrı KOÇAK zcagri.kocak@csb.gov.tr
  Şaban TAMDEMİR saban.tamdemir@csb.gov.tr
  Ömer ULUTAŞ omer.ulutas@csb.gov.tr
  Hakan YEŞİL hakan.yesil@csb.gov.tr

   

 • 18 Ekim

  ÇEVRE GÖREVLİSİ VİZE EĞİTİMİ BAŞVURULARI HAKKINDA

 • Detaylar

  ÇEVRE GÖREVLİSİ VİZE EĞİTİMİ

  18.10.2018

  Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik kapsamında daha önce çevre görevlisi belgesi almış olanlar için uzaktan eğitimle “Çevre Görevlisi Vize Yenileme Eğitimi” düzenlenecektir.

   ► Çevre Görevlisi Vize Yenileme Eğitimi başvuruları 18.10.2018-05.11.2018 tarihleri arasında kabul edilecektir.

   ►Çevre Görevlisi Vize Yenileme Eğitimi için başvurular ve eğitim internet üzerinden yapılacaktır.

   ►Bu eğitime 1 Kasım 2018- 1 Ağustos 2019 tarihleri arasında Çevre Görevlisi Belge Geçerlilik süresi dolacaklar başvuru yapabilecektir.

  ►Adaylar, online Uzaktan Eğitim Portalı (http://uzaktanegitimcsb.gov.tr) üzerinden başvurular tamamlandıktan sonra gruplar halinde eğitime alınacaktır.

  ►Eğitim süresi 7 (yedi) takvim günü ile sınırlandırılacaktır. Bu süre sonunda adaylar için online uzaktan eğitim portalı kapatılacaktır. Hiçbir şekilde ilave süre uzatımı yapılmayacaktır. Adaylar kendilerine bildirilen tarih aralığında uzaktan eğitim portalına giriş yaparak eğitimi tamamlamak zorundadır. Bu süre içerisinde eğitimi tamamlamayan adaylar eğitim haklarını kaybetmiş sayılacak ve Eğitim için yatırdıkları ücreti geri alamayacaklardır.

  ►Eğitimi tamamlayan adaylara elektronik olarak sertifika (e-sertifika) düzenlenecektir.

  ►“Çevre Görevlisi Vize Uzaktan Eğitim Ücreti” 200 TL olup, adaylar Eğitim Ücretini, önce http://uzaktanegitimcsb.gov.tr adresinden (yani online uzaktan eğitim portalından) “kaydol” butonuna tıklayarak kayıt yaptırıp, bilgilerini yükledikten sonra sistemin vereceği referans numarası ile Türkiye Halk Bankası A.Ş.’ de açılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hesabına yatıracaklardır. Ödenen ücret Halk Bankası tarafından otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Eğitim Ücreti yatırıldıktan sonra adayların başvuruları onaylanacaktır. Adaylar ayrıca sisteme dekont yüklemeyeceklerdir.

  ►Eğitim için başvuruda istenilen bilgilerin (E-Posta, Tel, v.b) eksiksiz şekilde doldurulması gerekmektedir. Eğitim ile ilgili her türlü bilgilendirme (başvuru onay-red, eğitime başlama tarihleri vb.) adaylar tarafından başvuru sırasında verilen e-posta adreslerine yapılacaktır.

  ► Uzaktan eğitim başvurusu için E-imza/Mobil imzaya gerek yoktur.

  ►Eğitimi tamamlayarak sertifikasını alan adaylar, vize başvurusu yapmak için Bakanlığımız Entegre Çevre Bilgi Sistemi (http://eyeterlik.cevre.gov.tr) yazılım portalı üzerinden e-devlet şifreleri ile giriş sağlayarak “Vize İşlemleri Nedeniyle Belge Yenileme” başvurusunu seçerek, e-imza/mobil imza ile elektronik olarak başvuru yapacaklardır.

   ►Uzaktan Eğitim portalı üzerinden hatalı başvuru yapanların yatırdıkları ücretin iadesi yapılmayacaktır.

  Eğitim sonunda alınacak sertifikalar kişilerin Çevre Görevlisi Belgelerinin geçerlilik tarihine kadar kullanılacaktır. Belge geçerlik tarihi dolmadan başvuru yapılması gerekmektedir.

   

  Önemli Not:

  1-  Açılan bu eğitim; 1 Kasım 2018- 1 Ağustos 2019 tarihleri arasında çevre görevlisi belgesi süresi dolacaklar için son vize yenileme eğitimi olacaktır.

  2- Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında çalışan ve hali hazırda Bakanlık çalışanı olarak Çevre Görevlisi Belgesi alan kişiler, vize yenileme başvurusu yaptıkları tarih itibari ile Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatının çevre ile ilgili birimlerinde çalıştıklarını belgelendirmeleri durumunda, yapılacak Çevre Görevlisi Vize Yenileme Eğitimine katılmalarına gerek bulunmamaktadır. Bu durumda olanlar Çevre Görevlisi belgelerini vize yaptırmak için eyeterlik.cevre.gov.tr portalı üzerinden ilgili belgelerle başvuru yapabileceklerdir.

  3-  Vize Yenileme Eğitimi başvurusu yapıldığı esnada, eğitim süresince, eğitim sonunda yaşanacak her türlü sıkıntı (sistemin referans numarası üretmemesi, yanlış e-posta adresi, iletişim bilgileri, okul bilgileri, UEP kullanıcı adı ve şifre unutulması v.b.) için Uzaktan Eğitim Portalı (http://uzaktanegitimcsb.gov.tr) üzerindeki hata/istek bildirim butonundan başvuru yapılacaktır.  (Hata/istek bildirim butonundan sadece uzaktan eğitim sistemi ile ilgili sorunlar bildirilecektir)

  4- Uzaktan Eğitim Portalı’nın eğitim ücreti için referans numarası üretmemesi durumunda adayların öncelikle Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) üzerinden adres bilgilerini kontrol ederek gerekirse güncelleme yapmaları gerekmektedir. Adres bilgilerinin hatalı veya eksik olması durumunda portal tarafından referans numarası üretilememektedir.

   

  İletişim için;

  Ad-Soyad

  Telefon

  E-Posta Adresi

  Nejat AYDIN

  0 (312) 410 18 53

  nejat.aydin@csb.gov.tr 

  Zeynep Çağrı KOÇAK

  0 (312)  410 18 37

  zcagri.kocak@csb.gov.tr

  Şaban TAMDEMİR

  0 (312) 410 18 64

  saban.tamdemir@csb.gov.tr

  Ömer ULUTAŞ

  0 (312)  410 18 60

  omer.ulutas@csb.gov.tr

  Hakan YEŞİL

  0 (312)  410 19 73

  hakan.yesil@csb.gov.tr  

   

 • 04 Ekim

  COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ VE BİLGİSAYAR DESTEKLİ HARİTALAMA TEMEL SEVİYE UZAKTAN EĞİTİMİ

 • Detaylar

  Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanım kapasitesinin geliştirilmesi ve yürütülen uygulamaların yaygınlaştırılması kapsamında, Bakanlığımız Uzaktan Eğitim Portal’ı üzerinden “Coğrafi Bilgi Sistemleri  ve Bilgisayar Destekli Haritalama Temel Seviye” eğitimleri 08-21 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Yoğun katılım nedeni ile eğitimler 2 grup halinde olacaktır. Birinci grup eğitim tarihleri 08-14 Ekim 2018, ikinci grup eğitimleri 15-21 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılacaktır.

  Uzaktan eğitime erişim http://uzaktanegitimcsb.gov.tr web adresinden sağlanacak olup, kursiyerler eğitim tarihleri sürecince 7/24 erişim engeli olmadan giriş yapabileceklerdir. Kursiyerlerin eğitime başlama tarihi ve bulunduğu eğitim grubuna ilişkin bilgiler, kursiyerlerin kurumsal e-posta adreslerine mail yolu ve İKBS’de kayıtlı cep telefon numaralarına SMS yolu ile bildirilecektir.

  Coğrafi Bilgi Sistemleri temel seviye eğitimi; 3 ders teorik (CBS-01a, CBS-02a, CBS-03a) 1 ders uygulama CBS-02b (ArcGIS), Bilgisayar Destekli Haritalama temel seviye eğitimi; 3 ders teorik (CBS-01a, CBS-02a, CBS-03a) 1 ders uygulama CBS-01b (NetCAD) şeklindedir. Her iki eğitimde de teorik dersler ortak olarak verilecektir. Uygulama derslerinde NetCAD (CBS-01b) ve ArcGIS (CBS-02b) yazılımlarının kursiyerin kurum bilgisayarına birim bilgi işlem sorumluları tarafından kurulumu gerekmektedir.

  Kursiyer teorik dersleri tamamladıktan sonra CBS-01b (NetCAD) uygulama dersini seçtiğinde “Bilgisayar Destekli Haritalama Temel Seviye Eğitimi E- Katılım belgesini, CBS-02b (ArcGIS) uygulama dersini seçtiğinde “Coğrafi Bilgi Sistemleri Temel Seviye Eğitimi E- Katılım belgesini” almaya hak kazanacaktır. Kursiyer isteğe bağlı olarak bir uygulama dersini alabileceği gibi her iki uygulama dersini de tamamlayarak e-katılım belgelerini alma hakkına sahiptir.

  Kursiyerlerin eğitim dokümanlarını (pdf) indirme yetkisi bulunmaktadır. Ek’te her iki ders ve ünite içerikleri belirtilmektedir. Her ünitenin sonunda değerlendirme sınavı yer almaktadır. Sorular 100 puan üzerinden değerlendirilecek olup, kursiyerin bir sonraki üniteye geçebilmesi için en az 60 puanı alması gerekmektedir. Geçme notunu alamayan kursiyerin, eğitimi tamamlayabilmesi için ilgili üniteyi tekrar etmesi gerekmektedir. Kursiyer, başarı ile tamamlanan eğitime ait e-katılım belgesini http://uzaktanegitimcsb.gov.tr  adresinden indirebilecektir.